Časté otázky a odpovědi

Co znamená rostlinná strava?

Jde o způsob stravování, v němž v co největší možné míře nahradíš živočišné výrobky, tedy maso, ryby, mléko, vajíčka za jiné alternativy. Rostlinná strava může mít dokonce mnoho různých podob – od syrové či celistvé stravy až po „junk food“. Každý si vybere, co mu vyhovuje. Pro mě samotného je ideální kompromis, rád si dám vegan burger, ale i salát s cizrnou.


-David
Jak Výzva funguje?

Do Výzvy se registruješ pomocí formuláře. Poté ti budou do tvé e-mailové schránky přicházet newslettery každý den, kromě soboty. Denně je naplánovaný i úkol, který můžeš splnit za určitý počet bodů. Přístup ke všem informacím, receptům i úkolům budeš mít také prostřednictvím webové stránky. Máme vytvořenou i podpůrnou Facebookovou skupinu, která tě Výzvou provede. Pokud si s něčím nebudeš vědět rady, skupina je skvělé místo, kde se můžeš zeptat či sdílet radost z nových receptů. :-)


-Adéla
Mohu se do Výzvy přihlásit, když nemám účet na Facebooku?

Ano, bez problému! Do Výzvy se zapojíš prostřednictvím svého e-mailu a webových stránek. 


-Honza
Co znamená „denní Výzva“?

Během Výzvy je naplánováno několik výzev na každý den, které jsou obvykle snadné nebo dokonce i chutné… Zkusíš například upéct rostlinnou bábovku, připravit domácí hummus nebo se podívat na dokument. Občas budeš muset sebrat odvahu a vyrazit do restaurace. Je super této situace využít a objevit spoustu nového. 


-Verča
Co když dávám přednost postupnému přechodu?

Výzva je skvělým startem, díky kterému dostaneš spoustu inspirace. Jíst rostlinně 30 dní je snazší, než se může zdát, ale pokud potřebuješ víc času, můžeš ji samozřejmě zdolat svým tempem, přecházet postupně a vracet se k daným týdnům, dokud nebudeš chtít pokročit dál. :-) 


-Adéla
Už jím vegansky, má smysl se Výzvy i tak zúčastnit?

Určitě! I vegani mohou z Výzvy načerpat nové informace nebo recepty. Vždyť já jsem se do Výzvy taky zapojil a nejsem žádný začátečník. Navíc ve Facebookové skupině můžeš sdílet své zkušenosti a pomoci tak lidem, kteří se s rostlinnou stravou teprve seznamují.


-David
Budu na rostlinné stravě mít dostatek proteinu?

Kdybychom měli vybrat nejčastější otázku ohledně veganství, tak je to tahle. Ale není čeho se bát. Rostlinná strava je pestrá a bílkoviny jsou obsaženy ve většině rostlinných potravin. Je důležitý, aby ti v tvých receptech nechyběly ingredience jako jsou tofu, tempeh, fazole, čočka, cizrna či jiné luštěniny nebo sójové maso. Protein najdeš i v brokolici, špenátu, oříšcích a semínkách, případně sójovém mléku.


-David
Z čeho získám zdroje vápníku, železa, jódu, omega-3, vitamínu D nebo vitamínu B12?

Většina těchto prvků se dá získat jak z potravin, tak i doplňováním vitamínů. Popravdě, já jsem to nikdy neřešila, až po tom, co jsem se začala stravovat rostlinně, na to kladu důraz. Moje poznatky jsou tyto:

Vápník je známý tím, že se nachází v kravském mléce. Při omezení mléčných výrobků dojde k omezení příjmu vápníku. Je tu ale několik surovin, ze kterých je vápník stejně vstřebatelný jako z kravského mléka.

Mezi bohaté alternativní zdroje vápníku patří:

  • Obohacené rostlinné mléko či sójový jogurt (musí být uvedeno na obalu)
  • Tofu srážené vápenatou solí (Lunter, Toppo)
  • Některé minerální vody (např. Gemerka)
  • Kadeřávek (druh kapusty), brokolice
  • Potravní doplňky (dostupné v každé lékárně)
  • Denní potřeba vápníku je relativně vysoká, a výše uvedené potraviny by proto měly být v jídelníčku výrazně zastoupeny na každodenní bázi

Železo i zinek se nachází především v luštěninách, tofu či tempehu nebo listové zelenině. Pro vstřebatelnost železa se doporučuje přidávat i vitamín C a další organické kyseliny. Na rostlinné stravě je proto důležité konzumovat co nejčastěji zdroj vitamínu C společně s hlavním jídlem. Nejlepším zdrojem je ovoce a zelenina – citrusové plody, zelená listová zelenina, paprika atd. Většina vitamínu C je zachována i po krátkém povaření.

Nedostatek železa je nejčastějším výživovým deficitem ve vyspělých zemích a objevuje se i u lidí běžně konzumujících maso. Anémie z nedostatku železa není u vegetariánů a veganů zjišťována výrazně častěji. Pokud máš tendenci k nedostatku železa, doporučuji stav železa v krvi sledovat. Výrazný nedostatek zinku je oproti tomu velmi vzácný.

Nevím jak ty, ale já jsem milovník Vincentky. Proč to říkám? Je to ideální zdroj jódu. Denně stačí 1 panák. Ale úplně stačí i solit jídlo klasickou solí - ne himalájskou - protože ta je přirozeně obohacovaná jódem. Ale dej si pozor, v případě mořských řas je snadné se jódem předávkovat. 

Co se týče omega-3, stačí 2 lžíce lněného mletého semínka. Já si ho vždy přidám do obilné kaše a je to. Supr jsou taky mletá chia semínka, vlašské ořechy a řepkový olej. Alternativou můžou být kapsle s olejem z mořských řas. 

Vitamin D se v potravinách vyskytuje velmi málo a dá se čerpat ze sluníčka. Bohužel my v České republice máme takové podmínky, že bychom ho měli suplementovat minimálně přes zimní období. Nezapomínejme na to, že „déčko“ ovlivňuje každou buňku v našem těle!

A určitě musím zmínit vitamín B12. Je obsažen pouze v potravinách živočišného původu a proto při rostlinné stravě je třeba jej přijímat formou doplňků stravy, které koupíš v každé lékárně. Je dobré vitamín B12 nepodceňovat, jeho nedostatek je častou příčinou zdravotních obtíží.

Malá zajímavost je, že vitamín B12 je produkován bakteriemi a jinými jednobuněčnými ogranismy v trávícím traktu zvířat a v půdě. Jelikož se ale zvířata ve velkochovech nestravují venku, i oni dostávají vitamín B12 do svého žrádla navíc.


-Adéla

Zapomenuté heslo / Registrovat se